BFC230343274
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.27UF 10% 250VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
BFC230343274 PDF
Type Description
Series:MKT303
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.27 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.382" (9.70mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)