ECW-HA3C392JQ
Description
CAP FILM 3900PF 5% 1.6KVDC RAD
DataSheet
ECW-HA3C392JQ PDF
Part Status:Active
Capacitance:3900 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.701" L x 0.236" W (17.80mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.543" (13.80mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)