BFC237524821
Description
CAP FILM 820PF 5% 1KVDC RADIAL
DataSheet
BFC237524821 PDF
Type Description
Series:KP/MKP 375
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:820 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:400V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)