B32560J1564J000
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.56UF 5% 100VDC 2DIP
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
B32560J1564J000 PDF
Type Description
Series:SilverCap™ B32560
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:0.56 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:2-DIP
Size / Dimension:-
Height - Seated (Max):-
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)