ECQ-E4563RJF
Description
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC RAD
DataSheet
ECQ-E4563RJF PDF
Type Description
Series:ECQ-E(F)
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:0.056 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.472" L x 0.197" W (12.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)