BFC233620472
Description
CAP FILM 4700PF 20% 630VDC RAD
DataSheet
BFC233620472 PDF
Type Description
Series:MKP336 2
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±20%
Voltage Rating - AC:310V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)