MKP1837310164G
Description
CAP FILM 10000PF 5% 160VDC RAD
DataSheet
MKP1837310164G PDF
Type Description
Series:MKP1837
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:100V
Voltage Rating - DC:160V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.295" L x 0.217" W (7.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)