F340Y235630KF02W0
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.056UF 10% 1KVDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
F340Y235630KF02W0 PDF
Type Description
Series:F340Y2
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.056 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:305V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.654" (16.60mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Applications:Automotive; EMI, RFI Suppression
Ratings:AEC-Q200, Y2
Features:85C/85% Humidity