ECQ-E2103RKF
Description
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD
DataSheet
ECQ-E2103RKF PDF
Type Description
Series:ECQ-E(F)
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.406" L x 0.169" W (10.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.488" (12.40mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)