BFC236922563
Description
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC RAD
DataSheet
BFC236922563 PDF
Type Description
Series:MKT369
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.056 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.358" (9.10mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)