BFC237872243
Description
CAP FILM 0.024UF 5% 1KVDC RADIAL
DataSheet
BFC237872243 PDF
Type Description
Series:MKP/MKP378
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.024 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.610" (15.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)