BFC233841475
Description
CAP FILM 4.7UF 20% 800VDC RADIAL
DataSheet
BFC233841475 PDF
Type Description
Series:MKP338 4
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:800V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.693" L x 0.728" W (43.00mm x 18.50mm)
Height - Seated (Max):1.398" (35.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)