QYX1H104KTP1FD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 50VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
QYX1H104KTP1FD PDF
Type Description
Series:QYX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:50V
Dielectric Material:Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.354" L x 0.217" W (9.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)