QAK2G155JTP
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC AXIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
QAK2G155JTP PDF
Type Description
Series:QAK
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1.5 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.886" W, 0.512" T x 1.181" L (22.50mm, 13.00mm x 30.00mm)