BFC233843104
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 800VDC RADIAL
DataSheet
BFC233843104 PDF
Type Description
Series:MKP338 4
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:800V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)