MKP383162063JC02G0
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP FILM 620PF 5% 630VDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
MKP383162063JC02G0 PDF
Type Description
Series:MKP383
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:620 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:220V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)