BFC237676163
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.016UF 3.5% 1KVDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
BFC237676163 PDF
Type Description
Series:KP/MMKP 376
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.016 µF
Tolerance:±3.5%
Voltage Rating - AC:400V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)