BFC233812153
Description
CAP FILM 0.015UF 20% 1KVDC RAD
DataSheet
BFC233812153 PDF
Type Description
Series:MKP338 1
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.015 µF
Tolerance:±20%
Voltage Rating - AC:440V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-50°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)