BFC237139394
Description
CAP FILM 0.39UF 5% 63VDC RADIAL
DataSheet
BFC237139394 PDF
Type Description
Series:MKT371
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:0.39 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:40V
Voltage Rating - DC:63V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.300" (7.62mm)