BFC237874472
Description
CAP FILM 4700PF 5% 1KVDC RADIAL
DataSheet
BFC237874472 PDF
Type Description
Series:MKP/MKP378
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)