BFC247942225
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL
DataSheet
BFC247942225 PDF
Type Description
Series:MKP479
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:160V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.181" L x 0.512" W (30.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)