BFC238066822
Description
CAP FILM 8200PF 5% 630VDC RADIAL
DataSheet
BFC238066822 PDF
Type Description
Series:MKP380
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:8200 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)