BFC238623684
Description
CAP FILM 0.68UF 5% 630VDC SCREW
DataSheet
BFC238623684 PDF
Type Description
Series:MMKP386
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.68 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:220V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):6 mOhms
Operating Temperature:-50°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Rectangular Box
Size / Dimension:1.319" L x 0.866" W (33.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max):1.201" (30.50mm)
Termination:Screw Terminals
Lead Spacing:0.894" (22.70mm)