BFC247954303
Description
CAP FILM 0.03UF 5% 400VDC RADIAL
DataSheet
BFC247954303 PDF
Type Description
Series:MKP479
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.03 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)