BFC237934304
Description
CAP FILM 0.3UF 5% 160VDC RADIAL
DataSheet
BFC237934304 PDF
Type Description
Series:MKP379
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.3 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:100V
Voltage Rating - DC:160V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)