BFC238366112
Description
CAP FILM 1100PF 5% 2KVDC RADIAL
DataSheet
BFC238366112 PDF
Type Description
Series:MMKP383
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1100 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:700V
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)