BFC247934365
Description
CAP FILM 3.6UF 5% 160VDC RADIAL
DataSheet
BFC247934365 PDF
Type Description
Series:MKP479
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3.6 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:100V
Voltage Rating - DC:160V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.181" L x 0.531" W (30.00mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)