BFC238301823
Description
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD
DataSheet
BFC238301823 PDF
Type Description
Series:MMKP383
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.082 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:125V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)