MKT1813422404
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC AXIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
MKT1813422404 PDF
Type Description
Series:MKT1813
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.315" Dia x 1.043" L (8.00mm x 26.50mm)