MKP18424154000
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 400VAC AXIAL
DataSheet
MKP18424154000 PDF
Type Description
Series:MKP1842
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.15 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:400V
Voltage Rating - DC:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial, Can
Size / Dimension:0.551" Dia x 1.240" L (14.00mm x 31.50mm)