BFC238021104
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL
DataSheet
BFC238021104 PDF
Type Description
Series:MKP380
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)