BFC237188472
Description
CAP FILM 4700PF 10% 400VDC RAD
DataSheet
BFC237188472 PDF
Type Description
Series:MKT371
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:220V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.300" (7.62mm)