ECW-FD2J274JQ
Description
CAP FILM 0.27UF 5% 630VDC RADIAL
DataSheet
ECW-FD2J274JQ PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.27 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.701" L x 0.236" W (17.80mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)