ECW-H12623JV
Description
CAP FILM 0.062UF 5% 1.25KVDC RAD
DataSheet
ECW-H12623JV PDF
Type Description
Series:ECW-H(V)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.062 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1250V (1.25kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.102" L x 0.472" W (28.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):0.886" (22.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)