BFC2373GL564MI
Description
CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC RAD
DataSheet
BFC2373GL564MI PDF
Type Description
Series:MKT373M
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.56 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:160V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)