BFC247934114
Description
CAP FILM 0.11UF 5% 160VDC RADIAL
DataSheet
BFC247934114 PDF
Type Description
Series:MKP479
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.11 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:100V
Voltage Rating - DC:160V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)