BFC2373EE475MI
Description
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC RADIAL
DataSheet
BFC2373EE475MI PDF
Type Description
Series:MKT373M
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.768" (19.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)