BFC237884203
Description
CAP FILM 0.02UF 5% 1.6KVDC RAD
DataSheet
BFC237884203 PDF
Type Description
Series:MKP/MKP378
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.02 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:500V
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.610" (15.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)