BFC236867334
Description
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL
DataSheet
BFC236867334 PDF
Type Description
Series:MKT368
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.33 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:250V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.181" L x 0.453" W (30.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max):0.965" (24.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)