BFC237530682
Description
CAP FILM 6800PF 5% 1.6KVDC RAD
DataSheet
BFC237530682 PDF
Type Description
Series:KP/MKP 375
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:6800 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:500V
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.256" W (26.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):0.768" (19.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)