QYX2A223JTP1FD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 100VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
QYX2A223JTP1FD PDF
Type Description
Series:QYX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.022 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.276" L x 0.138" W (7.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):0.748" (19.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)