BFC238643564
Description
CAP FILM 0.56UF 5% 1.4KVDC SCREW
DataSheet
BFC238643564 PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.56 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:500V
Voltage Rating - DC:1400V (1.4kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):6 mOhms
Operating Temperature:-50°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Rectangular Box
Size / Dimension:1.732" L x 1.181" W (44.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):1.811" (46.00mm)
Termination:Screw Terminals
Lead Spacing:0.894" (22.70mm)