B32642B0393J
Description
CAP FILM 0.039UF 5% 1KVDC RADIAL
DataSheet
B32642B0393J PDF
Type Description
Series:B32642B
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.039 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:600V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)