ECW-HA3C393H4
Description
CAP FILM 0.039UF 3% 1.6KVDC RAD
DataSheet
ECW-HA3C393H4 PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.039 µF
Tolerance:±3%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.811" L x 0.476" W (20.60mm x 12.10mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.689" (17.50mm)