BFC237666822
Description
CAP FILM 8200PF 3.5% 630VDC RAD
DataSheet
BFC237666822 PDF
Type Description
Series:KP/MMKP 376
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:8200 pF
Tolerance:±3.5%
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)