BFC236841224
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD
DataSheet
BFC236841224 PDF
Type Description
Series:MKT368
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:160V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)