BFC237521623
Description
CAP FILM 0.062UF 3.5% 1KVDC RAD
DataSheet
BFC237521623 PDF
Type Description
Series:KP/MKP 375
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.062 µF
Tolerance:±3.5%
Voltage Rating - AC:400V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.181" L x 0.315" W (30.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)