ECQ-E10103JFB
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP FILM 10000PF 5% 1KVDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
ECQ-E10103JFB PDF
Type Description
Series:ECQ-E(F)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:125V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.610" L x 0.236" W (15.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.492" (12.50mm)