MKP385327025JB02W0
Description
CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC RAD
DataSheet
MKP385327025JB02W0 PDF
Type Description
Series:MKP385
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.027 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:160V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)