BFC238622335
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP FILM 3.3UF 10% 630VDC SCREW
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
BFC238622335 PDF
Type Description
Series:MMKP386
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:220V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):6 mOhms
Operating Temperature:-50°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Rectangular Box
Size / Dimension:1.732" L x 1.181" W (44.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):1.811" (46.00mm)
Termination:Screw Terminals
Lead Spacing:0.894" (22.70mm)